املـاکتـو
املـاکتـو

انواع چک‌های بانکی

 

چک‌های بانکی انواع متنوعی دارند و برای معاملاتی که حجم زیادی پول جابه‌جا می‌شود، کاربرد دارند. یکی از سوالاتی که ممکن است زمان عقد قرارداد برای شما پیش بیاید این است که چه نوع چک‌بانکی را باید از بانک برای پرداخت پول خرید یا رهن خانه درخواست کنید. اگر زیاد با امور بانکی سر و کار ندارید و با انواع چک‌بانکی آشنایی ندارید، ممکن است هنگام معاملات سردرگم شوید و به دردسر بیفتید. دانستن انواع چک‌های بانکی و تفاوتشان کار آسانی نیست.چک بانکی عادی ، چک تضمین شده رمزدار یا چک بین بانکی رمزدار تنها بخش کوچکی از انواع چک‌بانکی است.
در این مطلب ابتدا تفاوت‌ انواع چک‌های بانکی را شرح می‌دهیم؛ سپس به شما خواهیم گفت در معاملات ملکی بهتر است از کدام یک از انواع چک برای پرداخت یا دریافت پول استفاده کنید تا خیالتان از همه چیز راحت باشد.

چک بانکی عادی یکی از انواع چک‌های بانکی

چک بانکی عادی یکی از مرسوم‌ترین نوع چک بانکی است که صاحب چک، از حساب جاری خود، چکی را در وجه حامل یا شخص گیرنده صادر می‌کند. برای نقد کردن این چک باید به یکی از شعبه‌های بانکی که چک را صادر کرده است بروید. مثلا اگر چک بانک ملی است حتما باید به یکی از شعب بانک ملی مراجعه کنید.
برای نقد شدن این چک هیچ تضمینی وجود ندارد و اگر موجودی حساب صاحب چک کافی نباشد قادر به نقد کردن و گرفتن پول‌تان نخواهید بود. بنابراین توصیه می‌کنیم در معاملات خود این نوع چک را قبول نکنید مخصوصا اگر در وجه حامل نوشته شده باشد.

چک تضمین شده رمزدار

 

چک بانکی عادی

 

 

چک تضمین شده رمزدار یکی از انواع چک‌های بانکی

برای صدور چک تضمینی نیاز به به داشتن دسته چک نیست بلکه هر فردی می‌تواند با مراجعه به بانکی که در آن حساب دارد درخواست صدور چک تضمین شده کند.
چک تضمین شده رمزدار در وجه حامل یا درخواست کننده صادر می‌شود و اعتبار آن از طرف بانک تضمین می‌شود. در زمان صدور چک تضمینی، مبلغ آن از حساب شما کسر می‌گردد؛ در نتیجه چک حکم پول نقد را خواهد داشت که هر کسی می‌تواند با بردن آن به یکی از شعبه‌های بانک صادر کننده، نقدش کند.
همچنین این امکان وجود دارد که چک تضمین شده را در سایر بانک‌ها نقد کنید با این تفاوت که واریز آن به حساب شما حدود ۱ روز کاری زمان خواهد برد.

 

چک‌بانکی عادی

 

چک بین بانکی رمزدار

برای انتقال پول از بانکی به بانک دیگر از این نوع چک استفاده می‌شود. برای صدور چک بین بانکی رمزدار باید به شعبه بانکی که در آن حساب دارید مراجعه کنید و نیاز به داشتن دسته چک نیست.

پرداخت چک بین بانکی از انواع چک‌های بین بانکی همچون چک تضمین شده، از سوی بانک کاملا تضمین می‏شود و حکم پول نقد را دارد. چک بین بانکی حتما باید در وجه شخص گیرنده نوشته شود و صدور آن در وجه حامل ممنوع است. همچنین شماره حساب و کد شعبه بانکی که فرد گیرنده در آن حساب دارد نیز باید در چک درج گردد.
برای نقد کردن چک بین بانکی حتما باید به شعبه بانک درج شده در چک مراجعه کنید تا همان روز پول به حساب شما واریز شود.

پیشنهاد می‌کنیم در معاملات ملکی به هیچ وجه چک بانکی عادی را قبول نکنید و همیشه از طرف مقابل‌تان بخواهید چک تضمین شده یا چک بین بانکی رمزدار به شما بدهد. مزیت این دو نوع چک این است که پرداخت وجه آن از طرف بانک تضمین شده و خیال‌تان بابت نقد شدنش می‌تواند راحت باشد.

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط