املـاکتـو
املـاکتـو

قیمت مرغ و تخم در ۷ مرداد ۱۴۰۰

به گزارش مجله خبری املاکتو، قیمت گوشت مرغ در میادین میوه و تره بار اعلام شد. در حال حاضر انواع گوشت از جمله فرآورده‌های پروتئینی عرضه شده در میادین میوه و تره بار است که با قیمت پایین‌تر عرضه می‌شود.
مرغ به نرخ مصوب در میادین عرضه می‌شود. قیمت این محصول تازه تنظیم بازار هر کیلوگرم ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان است. قیمت مرغ تازه یک عدد به وزن دو کیلوگرم نزدیک به ۵۰ هزار تومان محاسبه شده اس.
قیمت مرغ و تخم مرغ در میادین میوه و تره بار شهرداری تهران
۱- مرغ تازه تنظیم بازار هر کیلوگرم ۲۴۹۰۰ تومان (یک عدد مرغ تازه به وزن دو کیلوگرم ۵۰ هزار تومان)

۲- مرغ منجمد تنظیم بازار هر کیلوگرم ۱۹۸۰۰ تومان (یک عدد مرغ منجمد به وزن دو کیلوگرم ۴۰ هزار تومان)
۳- تخم مرغ غیر بسته‌بندی هر کیلوگرم ۱۶۹۰۰ تومان (یک شانه ۳۰ عددی به وزن یک کیلو و ۹۰۰ گرم ۳۲۱۰۰ تومان)
۴-  تخم مرغ بسته‌بندی (یک شانه ۳۰ عددی به وزن یک کیلو و ۹۰۰ گرم ۳۵۷۰۰ تومان)/ (پول‌نیوز)

شرایط نابسان قیمت مرغ در بازار آزاد
این در حالی است که در بازار آزاد قیمت‌ها بین حدود ۳۷ تا حتی در برخی شهرها ۴۵ هزار تومان در نوستان است.

به گزارش مجله خبری املاکتو، مرغ در برخی شهرهای جنوبی از جمله قشم سهمیه‌بندی شده و به هر نفر فقط یک مرغ با کارت ملی تعلق می‌گیرد. محمد یوسفی، رئیس اتحادیه پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با اعلام خبر سهمیه بندی مرغ در برخی استان ها گفت که تولید مرغ وضعیت وخیمی دارد.
قیمت این کالای اساسی در برخی از شهرها از کیلویی ۴۵ هزار تومان گذشت. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که فعالان صنعت پرورش مرغ می‌گویند که وضعیت تامین خوراک دام و طیور و تولید مرغ وخیم است و احتمال دارد بازار در نیمه دوم سال با مشکلات جدی‌تری مواجه شود.
علاوه بر افزایش قابل توجه قیمت مرغ، برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که مرغ دوباره در برخی از شهرهای جنوب کمیاب شده است. به عنوان مثال در حال حاضر مرغ در جزیره قشم پیدا نمی‌شود و بسیاری از مرغ فروشی‌ها در این جزیره به دلیل کمبود مرغ تعطیل هستند.
نوسان قیمت تخم مرغ در بازار
در این میان، ناصر نبی پور، رئیس هیات‌مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار تهران، نیز از نوسان در این بازار خبر داده و گفته است که کشتار مرغ‌های تخم‌گذار و کاهش جوجه‌ریزی علت اصلی نابه سامانی بازار تخم مرغ است.
وی به باشگاه خبرنگاران جوان گفته است: از فروردین نسبت به شرایط تولید و بحرانی شدن اوضاع در تیر و مرداد ناشی از کشتار مرغ‌های تخم‌گذار و کاهش جوجه‌ریزی هشدار داده بودیم.
این فعال صنفی، با اشاره به اینکه قیمت نهاده‌های تولید بشدت افزایش یافته است، بیان کرد: بنابر آمار قیمت تمام شده نسبت به سال قبل ۱۴۰ درصد افزایش یافته است. به عنوان مثال سال گذشته قیمت مرغ پولت حداکثر ۳۲ هزار تومان بود که امروز به ۷۰ هزار تومان رسیده است که این موضوع در کنار افزایش ۱۴۰ درصدی قیمت جوجه، نرخ تمام شده تولید را بسیار افزایش داده است.
وی در پایان قیمت تخم مرغ را تابع عرضه و تقاضا دانست و گفت: گرانی تخم مرغ هیچ ارتباطی به مرغدار ندارد و دولت اجازه داده که ماهانه تعدادی مرغ تو لک رود تا در ۶ ماهه دوم بازار تخم‌مرغ متشنج نشود.
آخرین خبرها از بازارهای مختلف را در صفحه بازار مجله خبری املاکتو بخوانید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط